Digitalizace

Digitalizace

Červencová kampaň se zabývá problematikou digitalizace ve vztahu k BOZP a zaměřuje se na několik aktuálních témat s digitalizací spojených. Čtvrtá průmyslová revoluce neboli průmysl 4.0 probíhá právě nyní a spočívá v digitalizaci a automatizaci výroby pomocí moderních technologií, jako jsou robotika, umělá inteligence, internet věcí (IoT), big data, virtuální a rozšířená realita či kyber-fyzikální systémy.

Cílem je zvýšit efektivitu, flexibilitu a propojení výroby. Všechny tyto nové technologie mají bezesporu dopad také na svět práce a ovlivňují pracovní prostředí a podmínky.

Kde blb, tam nebezpečno je, ale Bozpík ho hravě spacifikuje.
Na dobré rady je přeborník, v BOZP velký odborník.
Zde vám dává svoje tipy, ať nemáte v BOZP chyby.

Průmysl 4.0

Tento informační materiál je určen jak pro občany zemí Evropské unie, tak i pro občany třetích zemí, kteří mají zájem se uplatnit na českém trhu práce a při hledání zaměstnání využívají služeb agentur práce nebo je zaměstnavatel dočasně přidělí k plnění pracovních úkolů k jinému zaměstnavateli.

Digitální platformy a platformová práce

Zjednodušeně se dá říci, že digitální (online)
platformy fungují jako prostor v digitálním světě,
ve kterém se potkávají uživatelé (zákazníci) s těmi,
kteří nabízí ke sdílení obsah, zboží nebo služby.

Platformová práce a pracovněprávní status pracovníků

Většina osob vykonávající platformovou práci není s platformou v pracovním poměru. Práce pro digitální platformu je v tuto chvíli ve
většině případů vykonávána v režimu samostatně výdělečně činných osob a digitální platformy nejsou v pozici zaměstnavatelů.

Plataformová práce a algoritmický management

V případě algoritmického řízení práce, běžné funkce
vedoucího pracovníka přebírá z větší části algoritmus.
Algoritmus je naprogramován tak, aby co nejefektivněji
přiděloval pracovní úkoly a organizoval práci, monitoroval chování pracovníků, hodnotil jejich výkonnost, vydával automatizovaná rozhodnutí a komunikoval s pracovníkem místo živé osoby.

Směrnice EP a Rady o zlepšení pracovních podmínek při práci prostřednictvím platforem

Směrnice se týká vymezení pracovního poměru osob, které vykonávají pracovní činnost pro digitální platformy a posílení transparentnosti při využívání algoritmů v oblasti řízení lidských zdrojů.

Inteligentní osobní ochranné prostředky (OOPP)

Inteligentní OOPP tvoří kombinace tradičních OOP s inteligentními prvky, jako jsou různé moderní materiály nebo elektronické součástky. Inteligentní prvky zvyšují úroveň ochrany, a jsou tudíž jejich nedílnou součástí.

Nanočástice
a nanobezpečnost
na pracovišti

Inteligentní OOPP tvoří kombinace tradičních OOP s inteligentními prvky, jako jsou různé moderní materiály nebo elektronické součástky. Inteligentní prvky zvyšují úroveň ochrany, a jsou tudíž jejich nedílnou součástí.

Obecné schéma postupu při analýze
a hodnocení rizik spojených s expozicí nanočásticím při pracovních činnostech

Příjem a následná distribuce nanočástic
v živočišných tělech

Digitální platformy a BOZP

Platformová práce nabízí na jedné straně možnost rychlého výdělku a jednoduchý přístup na trh práce,
ale přináší také řadu nových problémů, včetně otázek zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Současně také dochází k tomu, že na dynamický rozvoj
těchto forem práce, nedokáže dosud dostatečně rychle reagovat stávající právní úprava ve většině států EU, včetně České republiky.

Desatero platformové práce

Desatero nanočástice a nanobezpečnost


BOZP ve virtuální realitě

Tyto webové stránky jsou určeny všem zájemcům o systém školení BOZP a PO pomocí virtuální reality. Aktuálně jsou vytvořeny řady software pro vzdělávání zaměstnanců v BOZP v oblastech zdravotnictví, sociálních služeb a stavebnictví.

Přejít nahoru